Jak vybrat dobrého makléře

JAK VYBRAT DOBRÉHO REALITNÍHO MAKLÉŘE?
 
Možná si právě teď pokládáte tuto otázku. Ať si nakonec vyberete mě nebo některého z kolegů, rozhodně vybírejte dobře. V oboru realit platí známé pravidlo 20/80, tedy 20% realitních makléřů dělá 80% realitních obchodů. To znamená, že většina realitních makléřů je výrazně podprůměrných a skoro každý druhý je velmi slabý. Ovšem právě tito makléři používají nejagresivnější techniky náboru nových zakázek a často přitom používají triky ne zrovna etické. Zrovna tito makléři Vám volají nebo budou volat, pronásledují Vás a s pomocí všech možných triků se snaží dostat k prodeji Vaší nemovitosti. Při prodeji nemovitostí a bytů jsou ale málo úspěšní.

A podle čeho tedy vybírat? Možná Vám napoví pár rad:
 
Vyberte si makléře, který svou profesi vykonává na plný úvazek.
Spousta makléřů vykonává tuto činnost „jen tak mimochodem“, často slýchám „při práci“. Na internetu najdete sotva jejich fotografii, telefon nebo e-mail. Hledejte makléře, který svou práci prokazatelně dělá – má své webové stránky, jsou na něj dostupné kontakty a na internetu najdete jeho portfolio zakázek. Měli byste být schopní o něj bez problémů najít dostatek informací.

Vyberte si profesionála.

Jistě chcete makléře, který svou profesi ovládá. Kvalitní makléř zjistí Vaše potřeby a podle toho Vám nabídne odpovídající služby. Většinou se jedná o služby, které ostatní makléři vůbec nenabízí. Měl by Vám představit výčet jím prodaných nemovitostí a hlavně reference spokojených klientů. Ostatně reference jsou nejlepší možností, jak si makléře ověřit – zeptejte se i jeho klientů, dobrý makléř Vám na ně dá jistě kontakt.

Každý profesionál se ve svém oboru vzdělává.
Hledejte makléře, který na sobě pracuje a neustále se zlepšuje, navštěvuje kurzy a získává další zkušenosti. Neméně důležité je i délka praxe, po kterou se makléř své profesi věnuje.
 
A podle čeho makléře rozhodně nevybírat? 
 
Podle ceny, za kterou Vám slibuje prodat Vaši nemovitost.
Makléř Vám slibuje, že prodá Vaši nemovitost za daleko vyšší cenu než konkurence, často daleko výše než je reálná tržní cena. Po týdnech neúspěšné inzerce Vás bude tlačit s cenou dolů.

Nepožaduje Váš písemný souhlas.
Makléř po Vás nepožaduje písemnou dohodu, ve které si nedohodnete, co má nabízet, za kolik, jak dlouho Vás při prodeji bude zastupovat a jaká je odměna za jeho služby. Špatní makléři poté bez vědomí majitelů snižují ceny nemovitostí, uvádí nepřesné nebo zavádějící informace. Po prodávajících poté často požadují vyšší odměny, než původně domluvili.

Podle výše provize.
Nejlevnější neznamená nejlepší. Kvalitní služba něco stojí a profesionální makléř Vám může ušetřit nemalé náklady nebo vyjednat vyšší prodejní cenu.

Podle realitní kanceláře.
Nevybírejte realitní kancelář, vybírejte makléře! Ačkoliv velké realitní kanceláře mají zpravidla výhodu větší podpory a zpracovaných procesů, velikost realitní kanceláře by neměla být Vaší prioritou. I v malých realitních kancelářích se mnohdy nachází praví profesionálové.  
 
A nakonec přikládám malé srovnání:

porovnani_makleru
 
 
Doufám, že Vám výše uvedený text pomůže při výběru správného makléře.
Pokud byste chtěli vědět, jak pracuji já, co nabízím za služby, neváhejte a podívejte se na www.psotkapetr.cz nebo si se mnou rovnou domluvte schůzku.

Budu se na Vás těsit.
 
Petr Psotka podpis