Když se nájemník nechce vystěhovat

Situace, kdy Vám končí nájemní smlouva s Vaším nájemníkem a nájemník se ne a ne vystěhovat, je noční můrou všech pronajímatelů. Jak v takovém případě postupovat?
 
Většinou se majitelé, kteří pronajímají své nemovitosti, spoléhají výhradně na sepsanou nájemní smlouvu. Ale i sebelépe sepsaná nájemní smlouva Vás neochrání před situací, kdy po jejím skončení se nájemník odmítne vystěhovat. Zákony v ČR Vám v podstatě dávají jen jedinou možnost.


Jedinou Vaší legální možností je žaloba na vyklizení nemovitosti k Okresnímu soudu. Pokud budete mít smůlu na alespoň trochu právně obeznámeného „nájemníka“, ten se proti rozsudku odvolá ke Krajskému soudu. Potvrzením Krajského soudu se rozhodnutí Okresního soudu stane pravomocné a po nabytí právní moci se poskytuje „nájemníkovi“ lhůta na vystěhování - obvykle 15 dnů. Teprve po uplynutí této lhůty je rozhodnutí soudu vykonatelné. Rozhodnutí soudu je ale pouze potvrzením Vašeho práva nájemníka vystěhovat a pokud i poté se nebude „nájemník“  mít ke stěhování, musíte své práva vymoci prostřednictvím exekutora. Ten se nechá pověřit soudem k vyklizení, následně stanoví „nájemníkovi“ lhůtu na vyklizení. Když ji tento nesplní, teprve pak se přistupuje k vyklizení. Nečekejte ale, že uvidíte, jak exekutor svými silami stěhuje „nájemníkovi“ věci. To je opět na Vás. Musíte zajistit pracovní sílu, která fyzicky nemovitost vyklidí, a navíc musíte zajistit uskladnění věcí, které budete vyklízet. A to vše na své náklady.


Celý tento postup trvá měsíce. Dlouhé měsíce. Zpravidla 12 až 18 měsíců, kdy Vám „nájemník“ samozřejmě nic neplatí a Vy máte jen další a další náklady. A až po vyklizení máte nárok na úhradu vzniklých nákladů, a ještě můžete podat žalobu na vydání bezdůvodného obohacení (obvyklé nájemné).  To nakonec stejně většinou nedostanete, protože na „nájemníkovi“ si není co vzít. Už chápete, proč jsem tuto situaci na začátku popsal jako noční můru?

Jak této situaci předejít?


Předejít této situaci můžete pečlivým prověřením nájemníka ještě před uzavřením nájemní smlouvy. Ale ani sebepečlivější prověřování nemusí být stoprocentní. Nejlepším způsobem je sepsat se zájemcem nájemní smlouvu na dobu určitou s doložkou přímé vykonatelnosti u notáře. Pokud budete mít tu smůlu a nájemník se po uplynutí nájemní smlouvy nevystěhuje, nemusíte čekat na rozhodnutí soudu. Díky doložce přímé vykonatelnosti ji můžete předat rovnou exekutorovi a ten celou nepříjemnost s vystěhováním nájemníka zkrátí na cca 3 až 4 měsíce.


V současné době bohužel nic lepšího a legálnějšího u nás není možné. Důrazně nedoporučuji „kovbojské taktiky“ s násilným stěhováním nebo stěhování nájemníka bez jeho přítomnosti. V takových případech by Vám (kromě ušlého zisku z nájemného) hrozilo i trestní oznámení na omezování osobní svobody.


Proto je vždy lepší těmto situacím předcházet nejen na začátku nájemního vztahu, ale také po celou jeho dobu trvání a držet se následujících rad:
·       Pečlivě si prověřte zájemce o pronájem
·       Sepište nájemní smlouvu u notáře s doložkou přímé vykonavatelnosti
·       Kontrolujte preventivně pronajatou nemovitost (ideálně 2x do roka)
·       Pozdní úhrady nájemného řešte včas a bez prodlení
 
Pokud Vás tyto řádky definitivně nevyděsily a pořád zvažujete pronajmou svou nemovitost, ozvěte se mi. Rád Vás provedu celý procesem bez nejmenších problémů a pomohu Vám vybrat nejvhodnějšího nájemníka.

petr psotka